Franek Kimono - strona oficjalna

Menu

Strona Główna
O Franku Kimono
O Piotrze Fronczewskim
O Andrzeju Korzyńskim
Ciekawostki
Słownik Franka Kimono
Dyskografia
Instrumentarium
Teledyski
Galeria
Plakaty
Teksty Piosenek
Fan Arty
MP3
Księga Go¶ci

O Autorze Storny
Moja Kolekcja
Kontakt
Podziękowania
Linki

Newsletter
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach na stronie wpisz swój e-mail:


Franek Kimono jest do¶ć osobliwym i złożonym projektem, który nie kończy się, jak s±dzi większo¶ć ludzi, na utworze "King Bruce Lee Karate Mistrz". Jego głównym pomysłodawc± jest Andrzej Korzyński, za¶ współtwórcami Mariusz Zabrodzki i Sławomir Wesołowski. Ci dwaj ostatni byli odpowiedzialni za aranżacje, klimat i brzemienie. Teksty napisali Andrzej Korzyński pod pseudonimem Andrzej Spol oraz Krzysztof Gradowski. Sama idea Franka pojawiła się jeszcze przed znalezieniem odpowiedniego wokalisty. Podczas rejestracji ¶cieżki dĽwiękowej do filmu Akademia Pana Kleksa (reż. Krzysztof Gradowski) w 1983 roku zauważono Piotra Fronczewskiego. Miał on pierwszorzędne predyspozycje wokalne, dokładnie takie, jakich szukano. Od razu zaproponowano mu współpracę. Na pocz±tku Piotr zwyczajnie ¶piewał i to nie pasowało do wcze¶niejszych założeń. Dopiero która¶ z kolei wersja, mówiona, okazała się tym, czego szukano. Dzięki temu Franek Kimono uważany jest za pierwszego polskiego rapera.

W 1983 roku nagrany został pierwszy singiel 7", wydany przez Tonpress, zawieraj±cy utwory "King Bruce Lee Karate Mistrz" oraz "Dysk-Dżokej". Po jego orgomnym sukcesie na rynku firma Arston zwróciła się do twórców o nagranie całego albumu. W 1984 roku został wydany winyl 12" oraz kaseta z 11 utworami (w tym jednym instrumentalnym) oraz dwa single 7".

Płyta, która miała być niejako żartem muzycznym, satyr± społeczn±, pastiszem muzyki disco, stała się wielkim przebojem. Sprzedano bardzo dużo winyli oraz kaset, a Franek długo królował na listach przebojów. Piotr Fronczewski stał się w tamtym okresie tak niesamowicie popularny, że w miejscach publicznych nieustannie go zaczepiano, w restauracjach nie dawano mu spokojnie zje¶ć, a na stacjach benzynowych lano "do pełna" poza przydziałem (st±d wzięła się piosenka "Tankowanie Noc±"). Album otrzymał tytuł "Płyty roku '84" w kategorii muzyki rozrywkowej w plebiscycie przeprowadzonym przez II Program Polskiego Radia. Nawet Maryla Rodowicz nagrała w 1984 roku piosenkę "Franek - Wielkie Jajko z Małym Żółtkiem" i "Gimnastyka" nawi±zuj±ce do postaci Franka Kimono.

Na fali popularno¶ci Franka Kimono powstał także musical wystawiany w Teatrze Muzycznym w Gdyni w 1984 roku pt.: "Drugie Wej¶cie Smoka - Franek Kimono Story" w reżyserii Jerzego Gruzy. Sam Piotr Fronczewski zmęczony ci±gł± popularno¶ci± nie wyst±pił w nim jako tytułowy bohater. Sztuka do tej pory jest jedn± z pięciu, które cieszyły się największ± popularno¶ci± w historii teatru, zaraz obok "Skrzypka Na Dachu", "Jesus Christ Superstar" i "West Side Story".

W 1986 roku Franek Kimono znów się pojawił, lecz tym razem jako Crazy Zdzich. Wydano winyla 12" oraz kasetę zawieraj±c± piosenki wykorzystane w musicalu pt.: "Czarna Dziura" (wystawianego również w Teatrze Muzycznym w Gdyni) oraz w kontrowersyjnym serialu telewizyjnym pt.: "Tulipan" (reż. Janusz Dymek).

Pod koniec lat 80, u schyłku PRL, powstało "z nudów" kilka kolejnych piosenek ukazuj±cych ówczesn± rzeczywisto¶ć. Większo¶ć z nich nie została nigdy wydana (można się z nimi zapoznać w działach teksty oraz MP3), czę¶ć upubliczniono na płycie "Pan Kimono".

Po dziesięciu latach Franek Kimono znów przypomniał o sobie. W maju 1998 roku trafiła na rynek płyta "Toczy się życie - Powrót Mistrza". Płyta już nie Franka, lecz Pana Kimono. Album zawiera nowe wersje starszych utworów, jak i pochodz±ce z płyty "Na Progu Raju" wydanej w 1986 roku.

Premiera płyty Pana Kimono była nietypowym promocyjnym pomysłem. Na pięć minut wstrzymano ruch uliczny na warszawskim Nowym ¦wiecie. Kawalkada samochodów i motocykli przejechała z hotelu "Bristol" do EMPiKu. Tam, z dachu budynku desantowali się ludzie ze specjalnej brygady policyjnej i eskortowali Pana Kimono do miejsca, w którym podpisywał swoje płyty.

Dlaczego Pan Kimono nie odniósł sukcesu, mimo dużej promocji? OdpowiedĽ jest prosta: całym projektem nie zajmował się Andrzej Korzyński.

10 grudnia 2007 miał premierę album "Sokół feat. Pono - Teraz pieni±dz w cenie", w którym go¶cinnie wyst±pił Franek Kimono. Można go usłyszeć w jednej zwrotce piosenki pt.: "W aucie". Jest to pierwsze nagranie Franka Kimono po 9 latach.

Najprawdopodobniej nie powstan± juz nowe piosenki Franka Kimono, cały projekt można uznać za zamknięty. Pozostaje nam, fanom, wsłuchiwać się w istniej±ce piosenki oraz czekać na wznowienia starych nagrań.

Na polepszenie humoru dowcip zwi±zany z Frankiem Kimono:
Do Warszawy przyjechał Bruce Lee i spotkał Franka Kimono.
Spotkanie było krótkie i gdy po uderzeniu Fanek padł, Bruce powiedział:
-Jutro Franek się obudzi i gdy się zapyta co się stało powiedzcie mu, ze zadałem cios wibruj±cej ręki.
Franek jednak nie dał za wygran± i pojechał z rewanżem na daleki wschód.
Odbyło się spotkanie podobne do warszawskiego. Tym razem jednak Bruce Lee przebywal w szpitalu, a po 2 miesiacach był w stanie porozumiewać się. Gdy jego kompani zobaczyli mistrza reagujacego na otoczenie pospieszyli mu z wyja¶nieniem:
-Franek Kimono kazał przekazać jak dojdziesz do siebie, że zadal ci cios wibrujacej korby od Stara...



Franek Kimono - strona oficjalna © 2003-2021 by Kuba P.
Kopiowanie materiałów ze strony bez zgody autora zabronione.
Apel: DJ radiowi i dziennikarze! Podawajcie źródło swoich informacji.
Franek Kimono © 1983-2021 by Andrzej Korzyński. Wszelkie prawa zastrzeżone.