Franek Kimono - strona oficjalna

Menu

Strona Główna
O Franku Kimono
O Piotrze Fronczewskim
O Andrzeju Korzyńskim
Ciekawostki
Słownik Franka Kimono
Dyskografia
Instrumentarium
Teledyski
Galeria
Plakaty
Teksty Piosenek
Fan Arty
MP3
Księga Go¶ci

O Autorze Storny
Moja Kolekcja
Kontakt
Podziękowania
Linki

Newsletter
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach na stronie wpisz swój e-mail:


- Najniższy dźwięk śpiewany przez Piotra Fronczewskiego w piosenkach Franka Kimono to B1 (około 62 Hz) w utworze "W Domu, Kiedy Stress", natomiast najwyższy to c1 (około 262 Hz) w piosence "Na Progu Raju".

- W ramach Franka Kimono powstało aż 46 piosenek - łącznie prawie trzy godziny nagrań. Co ciekawe, do czasów dzisiejszych nie zachowały się oryginalne analogowe lub cyfrowe taśmy-matki zaledwie 4 piosenek. Jest to dobry wynik, biorąc pod uwagę inne projekty muzyczne z tego okresu realizowane dla wytwórni niepaństwowych.

- Wojciech Mann, znany polski dziennikarz, wyszedł z propozycją napisania angielskich wersji tekstów do utworów z pierwszej płyty. Zakończyło się na nagraniu utworu "Not too handsome not too bright", nowej wersji "Dysk-dżokeja" oraz wydaniu go na singlu (Arston AS-005).

- Co tak naprawdę kryje się pod nazwą SMA®, odpowiedzialną za aranżacje? Chodzi o twórców Franka: Sławomira, Mariusza i Andrzeja oraz o syntezator Roland TB-303.

- Andrzej Spol, autor większości tekstów, to tak naprawdę Andrzej Korzyński.

- Chórki we wszystkich piosenkach z pierwszej płyty wykonuje falsetem Mariusz Zabrodzki.

- Kimono widoczne na okładkach było wypożyczone specjalnie na tę okazję.

- Na okładce pierwszej płyty nie są wymienieni dwaj muzycy, którzy brali udział w sesji nagraniowej. Chodzi o Winicjusza Chrósta, grającego na gitarze elektrycznej oraz o Arkadiusza Żaka, który "szył" na basie w kilku utworach.

- Pierwsze dwie piosneki Franka ("Dysk Dżokej" i "King Bruce Lee Karate Mistrz") zostały nagrane w Warszawie, w studiu radiowym przy ul. Myśliwieckiej, natomiast reszta płyty w studiu Tonpressu na warszawskim Żoliborzu.

- W 1984 roku można było nabyć pomoce naukowe z nadrukowanym tekstem piosenki "Dysk Dżokej".

- Piotr Fronczewski nie pamięta żadnych tekstów piosenek. Przyznał, że podczas nagrania wszystko czytał z kartki.

- Piosenka "King Bruce Lee Karate Mistrz" utrzymywała się przez 5 tygodni na Liście Przebojów Programu 3, "Pola Monola + Coca Cola" przez 8 tygodni, natomiast "Dysko Story" przez 4 tygodnie.

- W 1983 roku, kiedy piosenki Franka stały się hitami, sam Piotr Fronczewski nie wiedział o tym. Powiedziały mu to dopiero jego córki.

- Piosenki Franka Kimono można usłyszeć w kilku polskich filmach fabularnych: "Wakacje Z Madonną" (reż. Jerzy Kołodziejczyk), "Piętno" (reż. Ryszard Czekała), "Kurs Na Lewo" (reż. Paweł Unrug) oraz w serialach "Tulipan" (reż. Janusz Dymek) i "Akwen Eldorado" (reż. Andrzej Swat).

- Wojciech Mann i Krzysztof Materna wykorzystali piosenkę "Don't Cry Mona Lisa" w swoim pierwszym wspólnym programie "Mądrej głowie..." w 1985 roku.

- "Zeszmulona Gites Strona", pierwsza nieoficjalna strona Franka Kimono, pojawiła się w Internecie już w maju 2003 roku, kilka miesięcy przed pojawieniem się niniejszej strony. Niestety już w 2004 roku zniknęła z Internetu. Jej archiwalną kopię można zobaczyć tu.

- Franek Kimono dorobił się nawet artykułu w Nonsensopedii. Oczywiście nie należy poważnie traktować informacji tam zawartych. Artykuł można zobaczyć tu.

- Na pierwszym znowieniu Franka na CD z 1991 roku znajduje się błędny kod SPARS. Jest ADD (nagranie analogowe, miksowanie i mastering cyfrowe), natomiast powinno być AAD (nagranie i miksowanie analogowe, mastering cyfrowy).

- W planach był projekt o nazwie "Zenek Czubaty", analogiczny do Franka, jednak wyśmiewający nie disco, lecz punk oraz rock. Nagrano dwie próbne piosenki, w których śpiewał Mariusz Zabrodzki. Niestety na tym się skończyło. Oba utwory zostały wydane na CD w 2017 roku przez GAD Records ma soundtracku z filmu Wielku Szu.

- Sławomir Wesołowski, reżyser nagrań Franka Kimono, występuje w filmie "To Tylko Rock" w reż. Pawła Karpińskiego z 1983 roku, grając za konsoletą samego siebie.

- Mikołaj Kunica, znany polski dziennikarz, przyznał kiedyś, że jest fanem Franka Kimono.



Franek Kimono - strona oficjalna © 2003-2021 by Kuba P.
Kopiowanie materiałów ze strony bez zgody autora zabronione.
Apel: DJ radiowi i dziennikarze! Podawajcie źródło swoich informacji.
Franek Kimono © 1983-2021 by Andrzej Korzyński. Wszelkie prawa zastrzeżone.